HDR

Czym jest technika HDR

HDR (ang. High Dynamic Range) - technologia generowania sceny w grafice trójwymiarowej, której efektem jest renderowanie świata z realistycznym oświetleniem. Największa różnica dostrzegana jest w bardzo ciemnych lub bardzo jasnych fragmentach sceny, gdzie symulowane jest natężenie światła wykraczające poza zakres możliwy do osiągnięcia na ekranie monitora (np. efekt oślepienia po spojrzeniu na słońce).

Technika ta pozwala oddać bardzo duże, oraz bardzo małe (mniejsze niż 1/256) natężenie światła oraz koloru. Siłą rzeczy technika ta jest wolna oraz zupełnie niewykonywalna na starszych kartach graficznych.

     Pewnie nie raz widzieliście zdjęcia ludzi wykonane na tle słońca. Jak te zdjęcia przeważnie wyglądają? Aparat (mowa oczywiście o cyfrówkach) ustawia przesłonę i czas naświetlania tak, by najjaśniejszy punkt w danej kompozycji (w tym wypadku słońce) nie wychodził poza zakres tonalny aparatu. Całe zdjęcie jest więc mocno przyciemnione - niestety łącznie z ludźmi, z których zostają tylko czarne sylwetki. Oczywiście można się pobawić w ręczne ustawienie przesłony i czasu naświetlania, ale wtedy możemy uzyskać jedynie wyraźne zdjęcie ludzi, ale już nie na tle słońca, ale na praktycznie białym tle (bo przecież rozjaśniamy całe zdjęcie - łącznie ze słońcem).

W takich wypadkach przychodzi nam z ratunkiem technika HDR. Technika HDR pozwala nam na "sklejenie" z kilku fotografii jednej, na której wszystko będzie bardzo dobrze widoczne. Oczywiście nie chodzi o łączenie byle jakich zdjęć. Żeby uzyskać w miarę dobry efekt HDR trzeba zrobić minimum trzy zdjęcia tej samej kompozycji:

Mamy więc jedno zdjęcie, na którym widać słońce (niedoświetlone), jedno na którym widać człowieka (prześwietlone), i jedno, na którym są zachowane wszystkie proporcje kontrastu między słońcem, a człowiekiem (zdjęcie normalne).

I w tym miejscu zaczyna się cała magia techniki HDR. Dzięki połączeniu trzech naszych zdjęć za pomocą tej techniki, otrzymamy jedno zdjęcie, na którym będzie bardzo ładnie widoczne zarówno słońce, jak i człowiek.

Firma nVidia podsumowała technikę HDR takimi oto trzema punktami:

Należy pamiętać, że wszystkie zdjęcia składające się na zdjęcie HDR muszą przedstawiać dokładnie identyczną ekspozycję.

Do łączenia zdjęć HDR może posłużyć program PhotoMatix.



Zdjęcie wykonane w technice HDR

Zdjęcia o różnej ekspozycji: 1/40sec, 1/10sec, 1/2sec, 1sec, 6sec, 25sec

High dynamic range imaging - technika w fotografii polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, następnie połączenie ich w jeden plik. Pozwala ona na wykonanie zdjęć scen o dużej rozpiętości tonalnej.