LUSTRZANKI CYFROWE

     Lustrzanki to potoczna nazwa aparatów z ruchomym lusterkiem, kierującym obraz na matówkę w trakcie ustawiania aparatu do zdjęcia. Lusterko to podnosi się do góry na czas otwarcia migawki i wówczas obraz rzutowany jest na matrycę lub film (w aparacie analogowym). Lustrzanki pozwalają na mocowanie różnych obiektywów, co daje ogromne możliwości fotografowi. Lustrzanki są z reguły droższe od aparatów kompaktowych. Cena lustrzanek jest w przedziale od około 3 tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że to cena samego aparatu (korpus lub z angielskiego body), do której dojdzie cena obiektywów. Obiektywy do lustrzanek kosztują w granicach od około jednego tysiąca do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to więc sprzęt dla zawodowców.

Obiektywy do lustrzanek
Lustrzanki cyfrowe mają matrycę zbliżoną wielkością do rozmiaru klatki filmu, stąd ogniskowe ich obiektywów są znacznie dłuższe niż ogniskowe obiektywów w cyfrowych aparatach kompaktowych. Z tego powodu trudno konstruować obiektyw o 10, czy 12 krotnym zoomie. Jeżeli chcemy mieć możliwość fotografowania obiektywami o różnej długości ogniskowej musimy używać kompletu obiektywów wymiennych.

Na stronach OBIEKTYWY firmy CANON cz. I i OBIEKTYWY firmy CANON cz. II znajdziecie opis obiektywów marki Canon. Strony są w języku angielskim ale napisy typu f/2.8, czy 50 mm, nie wymagają tłumaczenia. Oznaczają jasność i długość ogniskowej obiektywu. Objaśnimy jedynie kilka skrótów literowych używanych do oznaczania tych obiektywów.

EF - Elektro focus
Obiektyw z zamontowanym wewnątrz silnikiem zmieniającym ogniskową. Sterowanie ogniskową odbywa się za pomocą sygnałów elektrycznych przekazywanych przez odpowiednie kontakty łączące obiektyw z obudową aparatu. Oznaczenie wprowadzone przez firmę Canon i ona jest jego właścicielem.

USM - ultra sonic motor
Oznacza silnik ultradźwiękowy. Jest on używany do regulowania ogniskowej w obiektywach o zmiennej ogniskowej. Jego działanie polega na wzbudzaniu drgań o częstościach powyżej tych słyszalnych dla człowieka (ultradźwięków) w płytce z materiału o własnościach piezoelektrycznych. Drgania te są zamieniane specjalnym mechanizmem na przesuw soczewek w obrębie obiektywu, co daje zmianę długości ogniskowej. Silniki ultradźwiękowe są bardzo szybkie i praktycznie bezdźwięczne, gdyż ultradźwięków towarzyszących ich pracy człowiek nie słyszy. Połączenie EF i USM oznacza obiektyw a z silniczkiem w środku a silnik jest silnikiem ultradźwiękowym.

L - luxury
Litera L oznacza obiektyw "luksusowy", czyli o bardzo wyrafinowanej konstrukcji ale i o bardzo wysokich parametrach. Soczewki tych obiektywów są zrobione ze szkła oznaczanego symbolem UD.

Szkło UD
UD oznacza Ultra Low Dispersion, co znaczy ultra niską dyspersję. Dyspersja to zależność współczynnika załamania światła od jego barwy, czyli od długości fali świetlnej. Dyspersja jest przyczyną aberracji chromatycznej w obiektywach, która zniekształca nieco obrazy.

Im mniejsza dyspersja materiału, z którego zrobiono soczewki, tym mniejsza aberracja chromatyczna.

Najwyższej jakości obiektywy zawierają soczewki wykonane z fluorku wapnia - fluorytu.