POMIAR ŚWIATŁA

     Tylko poprawnie naświetlone zdjęcie będzie miało wiernie odtworzone kolory, cienie i półcienie. Wykonanie takiego zdjęcia wymaga pomiaru natężenie światła wpadającego do aparatu i możliwości jego regulacji. W prospektach i instrukcjach aparatów mówi się po prostu o pomiarze światła i ten uproszczony termin będzie tu często używany aby nie mącić Czytelnikowi w głowie zbytnim formalizmem. Pomiar światła wpadającego do aparatu może być wykonywany nadzwyczaj precyzyjnie. Problem stwarza jedynie fakt, że obraz rzutowany na matrycę ma zazwyczaj bardzo różne natężenie jasności w różnych punktach. Dlatego też, nawet w prostych aparatach, mierzone jest natężenie światła w kilku punktach matrycy i obliczana jego średnia wartość.

Wyznaczone natężenie światła przekazywane jest do procesora aparatu, który steruje przesłoną, migawką a także czułością matrycy. Wielkość otworu przesłony, czas otwarcia migawki i czułość matrycy w ISO zostają przez procesor tak dobrane, by zapewnić najlepsze warunki naświetlenia. Tak dzieje się w trybie automatycznym fotografowania. Procesor ma do dyspozycji 3 parametry, którymi może w dowolny sposób zmieniać oświetlenie matrycy. Jak faktycznie manipuluje tymi parametrami, to już zależy od wielu innych ustawień aparatu i o tym będzie mowa w rozdziale "Jak fotografować".

Tryby pomiaru światła
Pomiar może być punktowy, wielopunktowy, segmentowy, żeby wymienić najbardziej podstawowe tryby.
W najtańszych aparatach pomiar dokonywany jest w kilku punkach matrycy i średnia wartość jest przekazywana do procesora.
W nieco droższych aparatach mamy możliwość wyboru obszaru, dla którego uśredniane jest natężenie światła. Obszar ten jest zaznaczany na wyświetlaczu a w instrukcji aparatu jest opis jak go zmieniać.
Im droższy aparat, tym więcej możliwości manipulowania pomiarem światła. Wraz z ceną rośnie liczba punktów w których mierzone jest oświetlenie a także punkty zastępowane są segmentami o większej powierzchni, co daje uśrednienie natężenia dla tych segmentów.
W dobrych aparatach istnieje możliwość wyłączenia automatycznego ustawiania przesłony i migawki. Wówczas fotograf może tworzyć zdjęcia, na których widać efekty specjalne wywołane prześwietleniem, czy niedoświetleniem. Wymaga to na ogół zrobienia dużej liczby zdjęć z różnymi ustawieniami aparatu i wybraniu najbardziej nam się podobającego. Ta możliwość jest dla doświadczonych fotografów ale robienie zdjęć aparatem cyfrowym jest tak tanie, że każdy z Was bardzo szybko, z pomocą tego poradnika, stanie się doświadczonym fotografem.