ZASILANIE APARATU CYFROWEGO

     Fotograficzny aparat cyfrowy zużywa dużo więcej energii elektrycznej, niż aparat analogowy. Stąd ważnym elementem poprawnego działania aparatu cyfrowego jest jego zasilanie. Stosowane są do tego celu akumulatorki typu NiMH (od angielskiej nazwy nikel metal - hydride). Nie ma potrzeby opisywać zasady działania akumulatorów tego typu, ale jeśli kogoś to interesuje to odsyłamy do anglojęzycznej strony o akumulatorach NiMH Rodzaje akumulatorów i ich pojemość
     W aparatach cyfrowych stosowane są dwa podstawowe rodzaje akumulatorów. Jedne to tzw. dedykowane, czyli skonstruowane i dopasowane kształtem do konkretnego aparatu. Drugie, to typowe i popularne na rynku akumulatory wielkości "AA", zwane popularnie paluszkami. Akumulatory dedykowane przewidziane są przeważnie dla aparatów o małych rozmiarach, w których nie zmieściły by się akumulatorki rozmiaru AA. Akumulatory dedykowane są znacznie droższe od popularnych "paluszków".

     Pojemność akumulatora określa zapas energii elektrycznej w nim zgromadzonej w procesie ładowania. Mierzona jest w amperogodzinach a dla małych akumulatorów, stosowanych w aparatach cyfrowych, podawana w miliamperogodzinach - mAh, czyli w tysięcznych częściach amperogodziny. 1 mAh oznacza, że z danego akumulatora możemy pobierać prąd o natężeniu 1mA przez 1 godzinę albo 10 mA przez 1/10 godziny. Dla danego akumulatora podawane jest też w katalogu maksymalne natężenie prądu, jaki możemy pobierać z niego. Tym nie musimy się jednak martwić, gdyż baterie umieszczone w aparacie nie będą obciążone więcej, niż to przewiduje ich budowa. Typowa pojemność akumulatora wielkości AA to około 2000 mAh. Z roku na rok udoskonalane są technologie i pojemność ta jest coraz większa. Od tej właśnie pojemności zależy liczba możliwych do wykonania zdjęć do momentu rozładowania się akumulatora.

Liczba zdjęć
     W instrukcji aparatu podana jest liczba zdjęć, którą można wykonać po pełnym naładowaniu akumulatora. Dla obecnie stosowanych akumulatorów jest ona do 150 do 400. Liczba ta zależy jeszcze od tego, czy robimy zdjęcia z lampą błyskową (będzie wówczas znacznie mniejsza), czy bez. Wszystkie informacje na ten temat są w instrukcji aparatu.

Wpływ temperatury na pojemność akumulatora
     Pojemność akumulatora mocno maleje wraz ze spadkiem temperatury. Idąc z aparatem na stok narciarski, powinniśmy go trzymać głęboko pod odzieżą, blisko ciała i wyjmować tylko na czas robienia zdjęć. W przeciwnym przypadku, zamiast 200 zdjęć "obiecywanych" w instrukcji zrobimy 20 i aparat przestanie działać, gdyż rozładuję się akumulator.

Żywotność akumulatora
     Żywotność akumulatora w naszym aparacie, czyli sumaryczna liczba zdjęć, które będziemy mogli wykonać do czasu aż akumulator straci wyraźnie swoją pierwotną pojemność, zależy od tego, jak z nim się obchodzimy. Tu również instrukcja aparatu informuje nas dokładnie o zasadach postępowania z akumulatorem. Bardzo ważnym jest przestrzeganie tych zasad, gdyż konieczność wymiany akumulatorów, szczególnie dedykowanych, to koszt nawet kilkuset złotych.

Ładowanie akumulatorów
     Część aparatów cyfrowych jest tak zbudowana, że w celu naładowania akumulatorów kładziemy cały aparat na urządzeniu do ładowania, kupionym wraz z aparatem. Drugi rodzaj aparatów wymaga wyjęcia akumulatorów i umieszczenia ich w urządzeniu ładującym. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w aparatach zasilanych akumulatorami AA.